Gıda Girişimciliği Üzerine Bir Söyleşi - Olcay Silahlı (Fazla Gıda)

Feb 3, 2022, 3:00 – 4:00 PM

Startup Grind Istanbul yeni yılın ilk etkinliğinde Fazla Gıda'nın kurucusu Olcay Silahlı'yı konuk ediyor! Gıda girişimciliği ve gıda üzerine söyleşimizde; Gıdadaki fırsatlar nelerdir? Hangi sorunlar çözülmeyi bekliyor? Gıda girişimi kurarken en çok nelere dikkat etmek lazım? Yatırımcı arayışında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hepsi ve daha fazlası sizler için yanıt bulacak.

Virtual event

About this event

1988’de Çorlu – Tekirdağ’da dünyaya gelen Olcay Silahlı 2001’de girdiği Kuleli Askeri Lisesi’nin ardından 2005’te Kara Harp Okulu’na devam etti. Silahlı, okul üçüncüsü olduğu Harbiye’den ayrılarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Mühendisliğine devam etti. Bu okulu ise üç yılda bitirerek 2011’de iş hayatına atıldı. Deloitte Consulting’te İş Analisti, Unilever’de Marka Yöneticisi ve Akbank’ta Think Tank Koordinatörü gibi pozisyonlarda çalışan Olcay Silahlı, 2017’de, ortağı Arda Eren ile beraber, web tabanlı bir B2B atık yönetim platformu olan Fazla Gıda’yı kurdu.

Check out what happened

Speaker

 • Olcay Silahlı

  Fazla Gıda

Host

 • Can Kağıtçıbaşı

  Startup Grind

  Director

Organizers

 • Ahmad Fahim Didar

  Startup Grind

  Community Manager

 • Can Kagitcibasi

  Mevsimi

  Chapter Director

About Startup Grind

This is Startup Grind. We are the world’s largest startup community.

Our Mission

To give startups everywhere the education and opportunities they need to build, grow, and scale their companies.

Our Values

We believe in making friends, not contacts. We believe in giving first, not taking. We believe in helping others before helping yourself.

Tools & Discounts for Startups

Take advantage of resources and offers provided by organizations we know and love, designed to help you navigate the startup journey.

Global Conference

Our annual flagship event in Silicon Valley brings together thousands of startup teams, investors and organizations from all over the world.

Join the Startup Membership

This membership gives you free access to networking, events, mentorship, office hours, and other exclusive opportunities curated by Startup Grind HQ.