Melih Ödemiş (Yemeksepeti.com)

Tuesday, November 19, 2013, 4:00 – 7:00 PM UTC

Melih Ödemiş is one of the pioneer Internet entrepreneurs in Turkey. He founded yemeksepeti.com with his partners in 2000 and is now an Endeavor Entrepreneur and an Angel Investor. ------ Melih Ödemiş, 2000’de ortaklarıyla birlikte yemeksepeti.com'u kurdu, 2007 yılında Endeavor Girişimcisi seçildi ve şu anda girişimci hem de melek yatırımcı olarak çalışmalar sürdürüyor.

In-person event

About this event

Melih Ödemiş is one of the pioneer Internet entrepreneurs in Turkey. Born in Istanbul - Turkey  (1976), he studied Computer Engineering and MBA at Bosphorus University. After one year of professional experience in Citibank, Melih founded yemeksepeti.com with his partners in 2000, which is the online food delivery giant in Turkey, active in +50 cities, processing +50000 orders every day. Also active in MENA (foodonclick.com), their aim is to be the leading online food delivery company in the region. Melih has been selected Endeavor Entrepreneur in 2007. Since then he has been actively engaging with Endeavor Ecosystem. Melih also is an active Angel Investor in Internet and technology companies. He is one of the co-founders of Galata Business Angels, which is one of the first business angel networks in Turkey. He has several investments in internet and mobile software companies, where he mostly acts as a mentor. He is a founding member of EO Turkey and acts as Forum Chair.
------------
1976 İstanbul doğumlu olan Melih Ödemiş, 1995 yılında Avusturya Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olan Ödemiş,  bir yıl Citibank’ta çalıştı. Eş zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans yapan Ödemiş,  2000’de ortaklarıyla birlikte yemeksepeti.com’u kurdu. 2002 yılında İşletme Yüksek Lisans’tan mezun olan Melih Ödemiş, Haziran 2013’e kadar kurucu ortak ve Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak görev yaptığı yemeksepeti.com’da halen ortak ve Yönetim Kurulu üyesi olarak yer alıyor. 2007 yılında Endeavor Girişimcisi seçilen Ödemiş, girişimci ve yönetici şapkasının yanısıra girişimciliği desteklemek üzere hem melek yatırımcı olarak hem de organizasyonlar bazında çalışmalar sürdürüyor. Melek yatırımcı olarak Galata Business Angels ile birlikte çalışıyor ve E-Tohum organizasyonu kapsamında girişimcileri destekliyor. Ayrıca Gıda Bankacılığı Derneği ve EO Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında. Etkinliğimizde yemek ve içecek ikramı yapılacak olup, giriş ücreti 20 TL kapıda tahsil edilecektir.  

Check out what happened

Speaker

 • Melih Ödemiş

  Yemeksepeti.com

When

When

Tuesday, November 19, 2013
4:00 PM – 7:00 PM UTC

Agenda

4:00 PMNetworking and Food
5:00 PMFireside Chat
6:00 PMNetworking

Organizers

 • MERT GUCLUER

  Chapter Director

 • Ahmad Fahim Didar

  Startup Grind

  Community Manager