Melih Ödemiş (Yemeksepeti.com)

Nov 19, 2013, 4:00 – 7:00 PM

Melih Ödemiş is one of the pioneer Internet entrepreneurs in Turkey. He founded yemeksepeti.com with his partners in 2000 and is now an Endeavor Entrepreneur and an Angel Investor. ------ Melih Ödemiş, 2000’de ortaklarıyla birlikte yemeksepeti.com'u kurdu, 2007 yılında Endeavor Girişimcisi seçildi ve şu anda girişimci hem de melek yatırımcı olarak çalışmalar sürdürüyor.

In-person event

About this event

Melih Ödemiş is one of the pioneer Internet entrepreneurs in Turkey. Born in Istanbul - Turkey  (1976), he studied Computer Engineering and MBA at Bosphorus University. After one year of professional experience in Citibank, Melih founded yemeksepeti.com with his partners in 2000, which is the online food delivery giant in Turkey, active in +50 cities, processing +50000 orders every day. Also active in MENA (foodonclick.com), their aim is to be the leading online food delivery company in the region. Melih has been selected Endeavor Entrepreneur in 2007. Since then he has been actively engaging with Endeavor Ecosystem. Melih also is an active Angel Investor in Internet and technology companies. He is one of the co-founders of Galata Business Angels, which is one of the first business angel networks in Turkey. He has several investments in internet and mobile software companies, where he mostly acts as a mentor. He is a founding member of EO Turkey and acts as Forum Chair.
------------
1976 İstanbul doğumlu olan Melih Ödemiş, 1995 yılında Avusturya Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olan Ödemiş,  bir yıl Citibank’ta çalıştı. Eş zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans yapan Ödemiş,  2000’de ortaklarıyla birlikte yemeksepeti.com’u kurdu. 2002 yılında İşletme Yüksek Lisans’tan mezun olan Melih Ödemiş, Haziran 2013’e kadar kurucu ortak ve Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak görev yaptığı yemeksepeti.com’da halen ortak ve Yönetim Kurulu üyesi olarak yer alıyor. 2007 yılında Endeavor Girişimcisi seçilen Ödemiş, girişimci ve yönetici şapkasının yanısıra girişimciliği desteklemek üzere hem melek yatırımcı olarak hem de organizasyonlar bazında çalışmalar sürdürüyor. Melek yatırımcı olarak Galata Business Angels ile birlikte çalışıyor ve E-Tohum organizasyonu kapsamında girişimcileri destekliyor. Ayrıca Gıda Bankacılığı Derneği ve EO Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında. Etkinliğimizde yemek ve içecek ikramı yapılacak olup, giriş ücreti 20 TL kapıda tahsil edilecektir.  

Check out what happened

Speaker

 • Melih Ödemiş

  Yemeksepeti.com

When

When

Tuesday, November 19, 2013
4:00 PM – 7:00 PM UTC

Agenda

Networking and Food
Fireside Chat
Networking

Organizers

 • Ahmad Fahim Didar

  Startup Grind

  Community Manager

 • Can Kagitcibasi

  Mevsimi

  Chapter Director

About Startup Grind

This is Startup Grind. We are the world’s largest startup community.

Our Mission

To give startups everywhere the education and opportunities they need to build, grow, and scale their companies.

Our Values

We believe in making friends, not contacts. We believe in giving first, not taking. We believe in helping others before helping yourself.

Tools & Discounts for Startups

Take advantage of resources and offers provided by organizations we know and love, designed to help you navigate the startup journey.

Global Conference

Our annual flagship event in Silicon Valley brings together thousands of startup teams, investors and organizations from all over the world.

Join the Startup Membership

This membership gives you free access to networking, events, mentorship, office hours, and other exclusive opportunities curated by Startup Grind HQ.