Ömer Erkmen (Angel Investor)

Jun 22, 2016, 3:00 – 6:00 PM

Istanbul

ATÖLYE, Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi, Birahane Sok, No: 1, Şişli, Istanbul, 34000

Türkiye'de girişimcilik ve melek yatırımcılık konularında birçok başarılı projede bulunmuş Ömer Erkmen, Microsoft geçmişi olan ve ardından girişim dünyasına kalbinden giriş yapmış birisi. Bugün birçok projede hem yatırımcı hem de mentor olarak yeralan sektörün "Ömer Abi'si" aralarında Scorp, Connected2me, Mekanist, Flightrecorder gibi birçok girişim bulunmakta.

In-person event

Get tickets

About this event

Microsoft'ta kurumsal dünyada çalıştıktan sonra girişim dünyasına ilk adımını Mekanist'le atıyor. 2011'den 2015'e kadar aktif bir şekilde Mekanist'in faaliyetlerinde söz sahibi olan Ömer Erkmen 2015 yılında şirketin Zomato tarafından satın alınması ile daha aktif bir şekilde girişimcilik ve yatırım alanlarında rol almaya başlıyor. Son zamanlarda başarılı olmuş ve adını duyurmaya başlamış birçok girişimde melek yatırımcı ve mentor olarak bulunuyor. İçersinde bulunduğu girişimler arasında: Scorp, Flightrecorder, Ideasoft, Blesh, Temizlikyolda, Bionluk, Kolay Randevu, Connected2me, Erasmusinn ve English Ninjas bulunuyor. Melek yatırımcılık alanında çok yüksek bir başarı oranı ile devam eden Ömer Erkmen, Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin "Ömer Abi'si" olarak ün yapmış birisi.

Check out what happened

Speaker

 • Ömer Erkmen

  Angel Investor

Agenda

3:00 PMCoffee & Networking
4:00 PMFireside Chat
4:45 PMQ & A
5:15 PMNetworking

Organizers

 • Can Kagitcibasi

  Mevsimi

  Chapter Director

 • Serhat Yıldırım

  Organization Manager

Partners

Galata Business Angels logo

Galata Business Angels

Coffee Department logo

Coffee Department

ATÖLYE logo

ATÖLYE

About Startup Grind

This is Startup Grind. We are the world’s largest startup community.

Our Mission

To give startups everywhere the education and opportunities they need to build, grow, and scale their companies.

Our Values

We believe in making friends, not contacts. We believe in giving first, not taking. We believe in helping others before helping yourself.

Tools & Discounts for Startups

Take advantage of resources and offers provided by organizations we know and love, designed to help you navigate the startup journey.

Global Conference

Our annual flagship event in Silicon Valley brings together thousands of startup teams, investors and organizations from all over the world.

Join the Startup Membership

This membership gives you free access to networking, events, mentorship, office hours, and other exclusive opportunities curated by Startup Grind HQ.